
Podívejte se, jakým zvířatům jsme díky podpoře našich dárců pomohli
25/03/2017
DĚKUJEME všem našim dárcům a příznivcům, kteří nám pomáhají zachraňovat zvířata v nouzi. Bez Vaší podpory bychom zvířatům pomáhat nedokázali. Děkujeme, že jste!
Dvě největší kauzy, které jsme v poslední době řešili, se týkají pomoci dvaceti psům živořícím na vrakovišti a pomoci postřelenému pejskovi Chillymu. Pomohli jsme i mnoha dalším zvířatům, jejichž příběhy najdete pak níže na stránce.
Psi na vrakovišti žili se svým majitelem mezi starými auty a většina z nich byla celý život zavřená v maličkém oploceném prostoru, po kolena v bahně mezi potkany. Někteří byli nemocní a zranění, všichni extrémně zablešení, jako přístřešek jim sloužily staré lednice nebo „boudy“ bez střechy, do kterých teklo bahno. S jejich majitelem se nám podařilo navázat spolupráci, není to zlý člověk, spíš podivín.
Psi se mu mezi sebou pomnožili, vše mu přerostlo přes hlavu a on se o ně nezvládal postarat. Postupně jsme tedy psy odchytávali, kastrovali a převáželi do spolupracujících prověřených útulků. Odchyty byly velmi náročné, protože šlo o psy bázlivé, agresivní a nedali se jen tak chytit do ruky. Kauza je již úspěšně uzavřená, někteří z pejsků jsou v nových rodinách, jiní jsou stále volní k adopci a věříme, že časem i oni najdou nový domov. Odkazy na zmiňované útulky a pejsky k adopci najdete ve fotoalbu celé kauzy na našem facebooku ZDE. Podívat se tam můžete i na další podrobnosti a mnoho dalších obrázků.
Naopak případ pejska Chillyho ještě uzavřený není a stále ho řešíme. Chilly byl na Štědrý den při kontrole ve squatu postřelen strážníkem městské policie, který mu poté neposkytl vůbec žádnou pomoc. Ten na příchozí strážníky štěkal, přičemž jeden z nich vytáhl pistoli a vystřelil. Psa Chillyho zasáhl zepředu do hrudníku, střela vyletěla hrudníkem z boku a pak se zaryla do stehna zadní nohy. Na místo byla kvůli střelbě povolána i státní policie, která vše dvě hodiny sepisovala a probíhalo šetření…a Chilly tu ležel, krvácel a pomalu umíral, ale policie to vůbec neřešila!!! Pak odjela a nechala psa svému osudu…
Chillyho se nám podařilo zachránit, prodělal velmi těžkou operaci, při které mu byla odebrána část zdevastovaných plic. Majitelé (bezdomovci) se o něj skvěle starají a i díky jejich péči je nyní už v pořádku. Jeho náročná léčba a dlouhá hospitalizace stála 55.000 Kč. Protože si myslíme, že strážník střílel neoprávněně a nezachoval se správně, podali jsme na něj trestní oznámení a chceme žádat i úhradu škody. Před pár dny nám však přišla odpověď, že policie shledala jednání strážníka jako oprávněné. Právě nyní tedy sepisujeme žádost o přezkoumání postupu policie a budeme vše řešit dál. V celé věci nás právně zdarma zastupuje Advokátní kancelář Robert Plicka, která dlouhodobě pomáhá organizacím, jenž pomáhají zvířatům v nouzi a bojují za práva zvířat. Pan Plicka je níže na fotce i se svou ženou a také majitelkou Chillyho (vlevo). Mockrát děkujeme za pomoc i jemu a jeho advokátní kanceláři. Na podrobnosti a fotky z této kauzy se podívejte v Chillyho fotoalbu ZDE. Postupně sem také přidáváme další a další aktuality a nové obrázky.
Asi nejakutnější "kočičí" případ, který jsme v poslední době řešili, byla pomoc koťátku Rozárce, kterou našli zanedbanou a zraněnou lidé bez domova. Rozárka byla původně bezprizorní kotě. Ujali se jí lidé bez domova a za naší pomoci ji dostali ze všech neduhů, co ji trápily (zánět horních cest dýchacích, svrab v uších, začervení, silné zablešení, celková podvýživa a slabost). Když se jim ale jednou vrátila z venku, nemohla chodit na levou zadní nohu. Rentgen potvrdil, že je noha zlomená a kost navíc posunutá. Muselo dojít tedy k silnému úderu či nárazu a Rozárce zřejmě někdo ublížil. Rozárka tedy podstoupila ortopedickou operaci, kost byla narovnána a "zadrátována".
Dohodli jsme s lidmi bez domova, že se jí vzdají a my jí raději najdeme nový domov. A to se také povedlo :-) Adoptovala ji skvělá rodina, která od nás má už i kocourka Filipa, kterého jsme zachránili loni, a který měl podobný osud. Před nedávnem Rozárka ale začala znovu kulhat a ukázalo se, že se jí na operované kosti udělal nádor, naštěstí ale nezhoubný. Byl tedy odstraněn a kočička je už zase v pořádku, nicméně stále pod veterinárním dohledem. Má obrovské štěstí, že jí adoptovala tak úžasná rodina. Na podrobnosti z celého příběhu a více fotek Rozárky se můžete podívat v jejím facebookovém fotoalbu ZDE.
Pravdu však je, že největší část naší práce kolem koček jsou kastrační akce v mnoha lokalitách. I letos v této práce pokračujeme, je to skoro jako na běžícím páse, protože koček, které potřebují naší pomoc, je nekonečně mnoho. Jen za poslední dva týdny tu máme přes 20 vykastrovaných koček. Víme, že je to jen kapka v moři desetitisíců toulavých koček, které hledají útočiště u lidí bez domova, ale jdeme lokalitu po lokalitě, řešíme jedno místo po druhém a tato cesta dobře funguje. Odchycené kočky jsou nejen vykastrovány, ale také zbaveny parazitů, častého svrabu v uších, celkově veterinárně ošetřeny, vyléčeny a vráceny zpět do lokality. V naprosté většině případů se o ně lidé bez domova i poté dobře starají, krmí je a spokojenost je na obou stranách.
V naší práci se bohužel setkáváme i se smutnými příběhy zvířat, kterým bohužel pomoci už nedokážeme :-/ To je i případ mladého psa Brixe, který patřil paní bez domova. Jeho majitelka nás poprosila o pomoc - Brix začal z neznámého důvodu kulhat na nohu, která ho hodně bolela. Brixovi jsme bohužel na noze diagnostikovali jeden z nejčastějších nádorů kostní tkáně u psů, tzv. osteosarkom. Tento nádor se může vyskytovat u všech plemen psů, bez rozdílu věku a plemene.
Nicméně typickými pacienty s osteosarkomem jsou velká plemena psů bohužel často nižších věkových kategorií. Osteosarkom roste velmi agresivně a má tendence metastazovat, tedy šířit se dál. Prognóza je v tomto případě bohužel velmi špatná. I při úplném odstranění nádoru (tedy amputaci postižené končetiny) a následné chemoterapii, se průměrný čas dožití pohybuje okolo 10-12 měsíců. Bez terapie se doba dožití pohybuje od 2-4 měsíců. Většinou se přistupuje k euthanasii v případě komplikací způsobených metastázemi nádoru, nebo z důvodu výrazné bolestivosti, která zpravidla tento proces doprovází. Po dlouhém váhání jsme u Brixe nakonec zvolili euthanasii a to po sonografickém vyšetření, kdy byl objeven nález na prostatě (možné metastaze). Dalšími důvody k euthanasii byla jeho zvyšující se agresivita jako důsledek obrovské bolestivosti nohy, výraznému vyčerpání a jeho utrpení. Brix ke konci téměř už nereagoval na proti-bolestivou terapii a prášky přestávaly účinkovat. Končetina v koncové části byla v době euthanazie takřka dvojnásobná, oteklá a bolestivá. Eutanasie pro něj byla vysvobozením...
Pomáhali jsme taky šestiletému německému ovčákovi Bobovi. Nečekaně zemřela po operaci jeho milovaná panička (paní bez domova) a on zůstal sám. Žili spolu ve stanu v pražském lesoparku...
Ano, Bob mohl jít do městského útulku v Troji, pokusili jsme se pro něj ale najít jiné umístění, kde by se s ním pracovalo, aby měl lepší šanci na adopci. Zveřejnili jsme Bobův příběh na našem facebooku a díky masivnímu sdílení příspěvku od našich příznivců, se podařilo Bobovi najít skvělou dočasnou péči. Bob je hrozně milý pes, moc hodný, v dočasce žije ve smečce a vychází dobře se všemi zvířaty....a určitě bude brzo k adopci :-) Moc díky taky terénním pracovníkům (a zároveň velkým pejskařům) Charity a Armády spásy, kteří se o Boba postarali a také ho do dočasné péče odvezli.
Řešili jsme i případ, kdy se na nás s prosbou obrátil úřad jedné městské části v Praze. Potřebovali pomoc pro paní, které její psí smečka přerostla přes hlavu a paní se musela navíc vystěhovat z bytu... V bytě bylo 11 psů, kříženců kokrů a kavalírů. Nejdřív jsme si mysleli, že půjde o množírnu, ale nakonec to bylo všechno jinak. Paní slíbila kamarádovi pomoc s hlídáním odrostlých štěňat, jenže kamarád si je už nikdy nevyzvedl. Nakonec se ale paní sama dostala do finanční tísně, nebyly peníze na kastrace a psi je začali mezi sebou množit. A ona celou smečku pak vůbec nezvládala, pejsky už ani nechodila venčit ven a byt podle toho vypadal...pejsci rozhodně nežili v dobrých podmínkách.
Nicméně - paní byla ochotná se pejsků vzdát. Protože naše organizace není útulek, ale spíš terénní služba, rozhodili jsme tedy sítě a vše dobře dopadlo. Moc děkujeme Útulku v Libni, že se ujal dvou dvouletých pejsků a mockrát díky azylu Voříškov, že si k sobě vzali do domácí dočasky dvouletou fenku se 3 štěňaty a pak také 2 sedmiměsíční pejsky a jednu fenečku. A všichni jsou volní k adopci :-) U majitelky zůstali dva desetiletí kavalíři, fenka je ale vykastrovaná a paní o ně péči zvládá. Vše je ale pod dohledem úřadů.
Jak asi většinou víte, naše organizace jezdí pomáhat psům a kočkám i na Slovensko do chudinských romských osad. I letos se tam chystáme vyrazit... Na naší pomoc tu opět čekají stovky zvířat, která zde v zoufalých podmínkách živoří a dokola se mezi sebou množí. Do osad vyrážíme společně se slovenskou organizací Združenie za práva zvierat a také dalšími organizacemi.
Naprostá většina nákladů, které pomáháme uhradit, jdou přímo na veterinární péči, zejména na kastrace zvířat a léčbu nemocných a zraněných zvířat. Termín naší první letošní cesty do osad je v procesu plánování a uskuteční se na přelomu jara a léta. Tento rok nás do osad vyrazí více, aby byla naše pomoc na místě ještě účinnější. Pomoc v osadách je pro nás a naše dobrovolníky obrovská škola a získáváme zde i mnoho zkušeností, které pak přenášíme k nám do České republiky při práci se zvířaty, která žijí s lidmi na ulici a v sociálně vyloučených lokalitách. Pokud by Vás zajímaly podrobnosti o naší práci v osadách, podívejte na podrobnosti ZDE.
Od minulého roku má naše organizace v péči malého pejska Brita, kterého před rokem srazilo auto, byl velmi vážně zraněný a později se dostal do naší péče. Brita jsme doslova vypiplali, ale i přes veškerou snahu zůstal ochrnutý na zadní nožičky a bohužel nemá pod kontrolou vyměšování. On sám však handicap vůbec nevnímá, je to veselý pejsek a díky invalidnímu vozíčku lítá zas se psími kamarády jak poděs. Žije šťastný život a jeho záchrana rozhodně měla smysl. Kvůli jeho handicapu je však velmi obtížné najít mu nový vhodný domov.
Jediný pokus o adopci bohužel nedopadl dobře, péče o takového pejska zkrátka není snadná. Navíc Brit je dost citlivé povahy a hodně se na nás nafixoval. Po zralém uvážení jsme se tedy nakonec rozhodli ponechat ho trvale v péči naší organizace a nabídnout ho k tzv. virtuální adopci, tedy adopci na dálku. V tuto chvíli se nám podařilo získat dostatek podporovatelů, abychom Britovi dokázali zajistit důstojný a plnohodnotný život. Pokud by Vás Britův příběh zajímal blíže, podívejte se ZDE.
S nastupujícím jarem nám přibývá i práce v terénu, která se hodně točí kolem nově narozených zvířat do nelehkého života ulice. Nabízíme lidem bez domova kastrace jejich zvířat zdarma, ale i přesto k ní často mají negativní postoj. Začátkem března jsme vyrazili do úplně nové lokality za mladými lidmi bez domova, jejichž fence se narodilo 10 štěňat a podmínky zde nejsou zrovna ideální. Štěňata byla ale dobře živená a v dobrém zdravotním stavu. I když jsme s jejich majitelkou byli domluveni, že přijedeme a přivezeme darované granule, tak nakonec na místě ani ona, ani fenka nebyla...jen štěňata.
Majitelka štěňat uvažovala o tom, že by se štěňat vzdala, abychom jim našli nové rodiny, ale nakonec je postupně všechny rozprodala...a některé zase lidem bez domova. Nyní se pokoušíme majitelku fenky přesvědčit, že když v místě, kde žije najednou více psů, je jejich kastrace ideální řešení...jinak za půl roku bude mít fenka štěňata zas...a tak pořád dokola. Děkujeme Davidovi Hávovi za tuto fotku a také za obrázek v úvodu celého článku (ano, to jsou ta štěňata).
A co dalšího se ve Psím životě za poslední 4 měsíce událo?
- Na přelomu podzimu a zimy jsme uspořádali dobročinný bazar, kde jsme měli příležitost poznat se s našimi dárci osobně a byla to velmi milá setkání. Mockrát díky všem, kteří na akci dorazili a přispěli na pomoc zvířatům v nouzi.
- S herečkou Patricií Solaříkovou jsme opět prodávali náš charitativní kalendář Psí život, kterého nyní máme už je pár kusů a vy máte tedy poslední možnost si ho ZDE zakoupit za doprodejovou cenu. V dubnu bude výtěžek z prodeje rozdělen i mezi další organizace, která pomáhají zvířatům v nouzi.
- Naše organizace byla za poslední dobu vícekrát v různých médiích. Nejvíce se reportáže točily kolem pejska Brita a Chillyho, ale i našeho kalendáře a ostatních aktivit. Podívejte se na reportáže i články ZDE.
DĚKUJEME všem našim dárců a příznivcům za Vaši podporu a pomoc :-) Bez Vás bychom pomáhat nedokázali.
Pokud byste chtěli zvířatům v nouzi pomoci i nyní, můžete tak učinit ZDE.